Our Blog

What is masonry

පෙදරේරු යනු තනි ඒකක වලින් ව්‍යුහයන් තැනීමයි. ඒවා බොහෝ විට මෝටාර් මගින් බැඳී ඇත.

මෝටාර්

මෝටාර් යනු ගල්, ගඩොල් සහ කොන්ක්‍රීට් පෙදරේරු ඒකක වැනි ගොඩනැඟිලි කොටස් බැඳ තැබීම, ඒවා අතර අක්‍රමවත් හිඩැස් පිරවීම සහ මුද්‍රා තැබීම සහ සමහර විට පෙදරේරු බිත්තිවල අලංකාර වර්ණ හෝ රටා එකතු කිරීම සඳහා භාවිතා කළ හැකි පේස්ට් ය. එහි පුළුල්ම අර්ථයෙන් මෝටාර් වලට තාර, ඇස්ෆල්ට් සහ මඩ ගඩොල් අතර භාවිතා වන මෘදු මඩ හෝ මැටි ඇතුළත් වේ. මෝටාර් පැමිණෙන්නේ ලතින් මෝටාරියම් වලින්.

සිමෙන්ති මෝටාර් සුව කරන විට එය දැඩි වන අතර එහි ප්‍රතිmලයක් ලෙස දෘඩ සමස්ත ව්‍යුහයක් ඇති වේ. කෙසේ වෙතත්, මෝටාර් ගොඩනැඟිලි කොටස් වලට වඩා දුර්වල වීමටත්, පෙදරේරු ශිල්පයේ පූජා මූලද්‍රව්‍යයටත් වඩා දුර්වල වීමට අදහස් කරයි, මන්ද යත්, මෝටාර් ගොඩනැඟිලි කොටස් වලට වඩා අලුත්වැඩියා කිරීමට පහසු සහ මිල අඩු බැවිනි. මෝටාර් සාමාන්‍යයෙන් සෑදී ඇත්තේ වැලි, බන්ධකයක් සහ ජලය මිශ්‍රණයකිනි. විසිවන ශතවර්ෂයේ මුල් භාගයේ සිට වඩාත් සුලභ බන්ධනය පෝට්ලන්ඩ් සිමෙන්ති වන නමුත් පුරාණ බින්ඩර් දෙහි මෝටාර් තවමත් සමහර නව ඉදිකිරීම් සඳහා භාවිතා වේ. ප්ලාස්ටර් ඔෆ් පැරිස් ස්වරූපයෙන් දෙහි හා ජිප්සම් විශේෂයෙන් ගොඩනැගිලි හා ව්‍යුහයන් අළුත්වැඩියා කිරීමේදී හා නැවත ස්ථානගත කිරීමේදී භාවිතා කරනුයේ අලුත්වැඩියා ද්‍රව්‍ය මුල් ද්‍රව්‍යවලට සමාන වීම වැදගත් බැවිනි. අළුත්වැඩියා කරන මෝටාර් වර්ගය සහ අනුපාතය තීරණය වන්නේ මෝටාර් විශ්ලේෂණයකිනි. සිමෙන්ති මෝටාර් සහ ආකලන වර්ග කිහිපයක් තිබේ.

පෙදරේරු යන පදය ඒකක වලටම යොමු විය හැකිය. පෙදරේරු ඉදිකිරීමේ පොදු ද්‍රව්‍ය වන්නේ ගඩොල්, කිරිගරුv ,ග්‍රැනයිට් සහ හුණුගල් වැනි ගොඩනැගිලි ගල්, වාත්තු ගල්, කොන්ක්‍රීට් කුට්ටි, වීදුරු කුට්ටි සහ ඇඩෝබි ය. පෙදරේරු යනු සාමාන්‍යයෙන් ඉතා කල් පවතින ඉදිකිරීම් ක්‍රමයකි. කෙසේ වෙතත්, භාවිතා කරන ද්‍රව්‍ය, මෝටාර්වල ගුණාත්මකභාවය සහ වැඩ කිරීමේ හැකියාව සහ ඒකක එකලස් කරන රටාව සමස්ත පෙදරේරු ඉදිකිරීමේ කල්පැවැත්මට සැලකිය යුතු ලෙස බලපායි. පෙදරේරු සාදන පුද්ගලයෙකු පෙදරේරු ලෙස හැඳින්වේ. මේ දෙකම ඉදිකිරීම් වෙළඳාම් ලෙස වර්ගීකරණය කර ඇත

පෙදරේරු, බිත්ති සහ ගොඩනැගිලි සඳහා බහුලව භාවිතා වේ. ගඩොල් සහ කොන්ක්‍රීට් කුට්ටි යනු කාර්මික රටවල බහුලව භාවිතා වන පෙදරේරු වර්ග වන අතර ඒවා බර උසුලන හෝ වෙනියර් පෙදරේරු විය හැකිය. කොන්ක්‍රීට් කුට්ටි, විශේෂයෙන් කුහර සහිත හරයක් ඇති පෙදරේරු ඉදිකිරීමේ විවිධ හැකියාවන් ඉදිරිපත් කරයි. ඒවා සාමාන්‍යයෙන් විශාල සම්පීඩ්‍යතා ශක්තියක් සපයන අතර හරය පුරවා නොමැති විට සැහැල්ලු තීර්යක් පැටවීම සහිත ව්‍යුහයන්ට වඩාත් සුදුසු වේ. වානේ ශක්තිමත් කිරීම (සාමාන්‍යයෙන් රිබාර්) සමඟ කොන්ක්‍රීට් හෝ කොන්ක්‍රීට් වලින් සමහරක් හෝ සියල්ලම පිරවීම ව්‍යුහයන්ට වඩා විශාල ආතන්ය (weosh yels) සහ පාර්ශ්වීය ශක්තියක් ලබා දෙයි

රිබාර්

රීබාර් (ශක්තිමත් කිරීමේ තීරුව), යනු වානේ බාර් හෝ වානේ වයර් දැලක් වන අතර එය ආතතිය යටතේ කොන්ක්‍රීට් ශක්තිමත් කිරීම සහ ආධාර කිරීම සඳහා ශක්තිමත් කරන ලද කොන්ක්‍රීට් සහ ශක්තිමත් කරන ලද පෙදරේරු ව්‍යුහයන්හි ආතති උපාංගයක් ලෙස භාවිතා කරයි. . සම්පීඩනය යටතේ කොන්ක්‍රීට් ශක්තිමත් නමුත් දුර්වල ආතන්ය ශක්තියක් ඇත. රෙබාර් මඟින් ව්‍යුහයේ ආතන්ය ශක්තිය සැලකිය යුතු ලෙස වැඩි කරයි.

වෙනියර් පෙදරේරු – Veneer masonry

සාමාන්‍යයෙන් දැව හෝ පෙදරේරු වලින් සාදා ඇති ව්‍යුහාත්මකව ස්වාධීන තාප්පයක එක් හෝ දෙපස ස්ථාපනය කර ඇති පෙදරේරු ඒකක, සාමාන්‍යයෙන් මැටි මත පදනම් වූ ගඩොල් වලින් සමන්විත වේ. මෙම සන්දර්භය තුළ ගඩොල් පෙදරේරු මූලික වශයෙන් අලංකාර වේ, ව්‍යුහාත්මක නොවේ. ගඩොල් වැල් සාමාන්‍යයෙන් ව්‍යුහාත්මක බිත්තියට සම්බන්ධ වන්නේ ගඩොල් බැඳීමෙනි (ව්‍යුහාත්මක බිත්තියට සවි කර ඇති ලෝහ තීරු මෙන්ම ගඩොල් ආවරණයේ මෝටාර් සන්ධි). සාමාන්‍යයෙන් ගඩොල් වැල් සහ ව්‍යුහාත්මක බිත්තිය අතර වායු පරතරයක් ඇත. මැටි මත පදනම් වූ ගඩොල් සාමාන්‍යයෙන් සම්පූර්ණයෙන්ම ජලයට ඔරොත්තු නොදෙන බැවින්, ව්‍යුහාත්මක බිත්තියට බොහෝ විට ජලයට ඔරොත්තු දෙන මතුපිටක් (සාමාන්‍යයෙන් තාර කඩදාසි) ඇති අතර වායු පරතරය තුළ එකතු වන තෙතමනය ඉවතට ගැනීම සඳහා ගඩොල් කුහරයේ පාමුල සිදුරු තැබිය හැකිය. කොන්ක්‍රීට් කුට්ටි, සැබෑ හා සංස්කෘතික ගල්, සහ වැනර් ඇඩෝබ් සමහර විට ඉතා සමාන මෝස්තරයකින් භාවිතා වේ.

වියළි කට්ටල පෙදරේරු – Dry set masonry

පෙදරේරු බිත්තියක ශක්තිය මුළුමනින්ම රඳා පවතින්නේ ගොඩනැගිලි ද්‍රව්‍ය හා මෝටාර් අතර ඇති බැඳීම මත නොවේ; පෙදරේරු වල අන්තර් සම්බන්ධක කොටස් අතර (Friction) >ර්ෂණය බොහෝ විට තනිවම විශාල ශක්තියක් ලබා දීමට තරම් ශක්තිමත් වේ. මෙම අන්තර් සම්බන්ධතාවය වැඩි දියුණු කිරීම සඳහා සමහර විට කුට්ටි හෝ වෙනත් මතුපිට ලක්ෂණ එකතු කර ඇති අතර සමහර වියළි කට්ටල පෙදරේරු ව්‍යුහයන් මෝටාර් සම්පූර්ණයෙන්ම අත්හරිති.

සර්පන්ටයින් පෙදරේරුSerpentine masonry

ක්‍රින්කල්-ක්‍රැන්කල් බිත්තියක් යනු ගඩොල් බිත්තියක් වන අතර එය සරල රේඛාවකට වඩා සර්පයින්ගේ මාර්ගයක් අනුගමනය කරයි. මෙම වර්ගයේ බිත්තිය Rජු බිත්තියකට වඩා පෙරළීමට වඩා ප්‍රතිරෝධී වේ; එය කෙතරම්ද යත් එය ශක්තිමත් නොකළ ගඩොල්වලින් සාදා ඇති අතර එහි දිග දිග තිබියදීත් Rජු බිත්තියකට වඩා ලාභදායී විය හැකිය.

වාසි

  • ගඩොල් සහ ගල් වැනි ද්‍රව්‍ය භාවිතා කිරීමෙන් ගොඩනැගිල්ලක තාප ස්කන්ධය වැඩි කළ හැකිය.

  • පෙදරේරු යනු දහනය කළ නොහැකි නිෂ්පාදනයක් වන අතර ගොඩනැගිල්ල ගින්නෙන් ආරක්ෂා කළ හැකිය.

  • පෙදරේරු බිත්ති සුළි කුණාටු හෝ සුළි සුළං වැනි සුන්බුන් වැනි ප්‍රක්ෂේපන වලට වඩා ප්‍රතිරෝධී වේ.

අවාසි

  • අධික කාලගුණය, යම් යම් තත්වයන් යටතේ, කැටි ගැසීමේ චක්‍රයට සම්බන්ධ ප්‍රසාරණය සහ හැකිලීමේ බලවේග හේතුවෙන් පෙදරේරු පිරිහීමට හේතු විය හැක.

  • පෙදරේරු බරින් යුක්ත වන අතර, පදිංචි වීම සහ ඉරිතැලීම් වළක්වා ගැනීම සඳහා ශක්තිමත් කරන ලද කොන්ක්‍රීට් වැනි ශක්තිමත් පදනමක් මත ගොඩනැඟිය යුතුය.

  • කොන්ක්‍රීට් හැරුණු විට පෙදරේරු ඉදිකිරීම යාන්ත්‍රිකකරණයට නිසි ලෙස ණයට නොදෙන අතර සැරයටි සැකසීමට වඩා දක්ෂ ශ්‍රමයක් අවශ්‍ය වේ.

  • පෙදරේරු යනු ලිහිල් සංරචක වලින් සමන්විත වන අතර ශක්තිමත් කරන ලද කොන්ක්‍රීට්, ප්ලාස්ටික්, දැව හෝ ලෝහ වැනි අනෙකුත් ද්‍රව්‍ය හා සසඳන විට දෝලනයට අඩු ඉවසීමක් ඇත.

 

S.මුතුකුමාරි මහත්මිය

සිවිල් එල්කේ ඩොට් කොම් වෙනුවෙනි.

Leave A Comment

error: Content is protected !!